- PRIOPĆENJE ZA JAVNOST |
  |
- Zagreb, 26. siječnja 2011.
Naslov: Usklađenje s novim energetskim propisima EU - opasnost za energetsku neovisnost Hrvatske
Podnaslov: Tko to kroji sudbinu HEP-a i budućnost energetike u Hrvatskoj?
Ovih dana odlučuje se o modelu po kojem će energetski sektor u Hrvatskoj biti usklađen s energetskim direktivama Europske unije. Ovo usklađivanje i restrukturiranje HEP-a koje će uslijediti, presudno je za daljnji smjer u hrvatskoj energetici.
S obzirom da je energetska strategija RH predvidjela vrlo visoke investicije u energetski sektor Hrvatske (9 milijardi EUR u idućih 10 godina), pitanje načina usklađivanja energetskog sektora iznimno je važna problematika.~
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva nositelj je ovog procesa. Stoga je MINGORP naručio studiju o ovoj temi, koju su izradili EKONERG - institut za energetiku i zaštitu okoliša, Institut za elektroprivredu i energetiku i Odvjetnički ured Tilošanec, a recenzent studije bio je Energetski institut """"Hrvoje Požar"""". Nakon toga, MINGORP je organizirao nekoliko javnih rasprava na navedenu temu.
U tim raspravama, koje su trebale poslužiti za argumentirano iznošenje stavova, pokazalo se da je Ministarstvo već odavno odlučilo prihvatiti ideje koje su prezentirane u studiji, a javne rasprave će im poslužiti kao alibi za unaprijed dogovoreno rješenje. A to rješenje je: potpuno vlasničko razdvajanje mrežnih djelatnosti (prijenosa i distribucije električne energije) od ostatka HEP-a.
Time bi se nepovratno razbila cjelovitost HEP-a.
U izradi studije nije sudjelovao nitko iz HEP-a, a ista studija nije bila na vrijeme dostupna svima koji su željeli dati svoje mišljenje. Bez znanja struke HEP-a ne može se na cjeloviti način sagledati funkcioniranje tvrtke i mogući problemi prilikom njene reorganizacije i usklađenja s energetskim propisima EU.
Osim HEP-u, dostupnost informacija uskraćena je i javnosti. Zar javnost ne bi trebala znati kakva sudbina očekuje javno poduzeće čija je vrijednost nekoliko desetaka milijardi kuna?
Očito su navedeni akteri sebi dodijelili ekskluzivno pravo odlučivanja o sudbini energetskog sektora u Hrvatskoj.
S obzirom da je hrvatska javnost i struka HEP-a potpuno isključena iz ovog procesa, izražavamo duboku sumnju u njihove dobre namjere.
Isti promotori razbijanja HEP-a ističu da ništa u trećem paketu energetskih propisa nema nikakve veze s privatizacijom, te da se radi o dva potpuno odvojena procesa. To nije istina, jer u najvećem broju slučajeva takvo restrukturiranje upravo je prethodnik privatizacije.
Gospodarsko-politička situacija u Hrvatskoj nije dobra, te se mora razmišljati o lošim scenarijima. Najlošiji scenarij u tom smislu, zasigurno je vlasničko dezintegriranje HEP grupe, te ostavljanje hrvatskih elektrana (HEP Proizvodnje) kao samostalno Društvo, što je otvoreni put za njihovu rasprodaju! Najbolja od tih poduzeća vjerojatno bi kupili financijski moćne tvrtke i fondovi. Ovakav radikalan (i katastrofičan) scenarij za HEP grupu predstavljao bi nastavak rasprodaje ne kao nekada hrvatskog srebra, već sada - hrvatskog zlata!
Izdvajanje prijenosa i distribucije otvara put za takav scenarij.
Privatizacija hrvatskih elektrana, i njihov prelazak u privatno vlasništvo značila bi gubitak elektroenergetskog suvereniteta Hrvatske, odnosno neposredno i konačno bi ugrozila energetsku neovisnost Hrvatske.
Sindikati HEP-a protive se ovakvom razvoju događaja, te kreću u bitku s lobijima koji zele """"očerupati"""" HEP.
U četvrtak, 27. siječnja u 10,00 sati u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva održat ce se treća javna rasprava, vjerojatno i posljednja.
S obzirom na medijsku šutnju u ovom iznimno važnom procesu za budućnost energetike u Hrvatskoj, pozivamo sve medije da se uključe u prijenos informacija prema javnosti.
D.G.
|
  |