- Sastanak HES-a i TEHNOS-a |
  |
- Dana 12.04. 2007. u Zagrebu je održan radni sastanak izaslanstava sindikata HES i TEHNOS. Sastanak je sazvan poslije detaljne rasprave na središnjim tijelima oba sindikata gdje je ocijenjeno da je situacija pred kojom se trenutno nalazi HEP i njegovi radnici najsloženija u dosadašnjoj povijesti HEP-a.~ Središnjice oba sindikata smatraju da je samo zajedničkim i koordiniranim radom svih HEP-ovih sindikata moguće doći u poziciju da se u skoroj budućnosti u određenoj mjeri zaštite interesi HEP-a i radnika koji u njemu rade. Pri tome prvenstveno se misli na najave procesa privatizacije gotovo polovine HEP-ove imovine što može dovesti do otpuštanja radnika. U svrhu što efikasnijeg djelovanja dogovorena je dinamika redovnih međusindikalnih sastanaka kako bi odgovori sindikalne strane bili koordinirani. Kao prvi korak, sindikati će zatražiti od Predsjednika Uprave HEP-a d.d. gosp. Ivana Mravka hitan sastanak Uprave i registriranih sindikata u proširenim sastavima (ne samo predsjednici) na kojem žele čuti informacije o trenutnom stanju u HEP-u, stav Uprave o privatizaciji, plan zbrinjavanja ljudi i poticajnih mjera za odlazak u mirovinu.
Sukladno gore navedenom, treba razmotriti i neke stare i ugraditi nove odredbe u Kolektivni ugovor koji bi zajedno funkcionirali kao mehanizmi u zaštiti položaja radnika u predstojećim procesima.
Privatizacija HEP-a je ne samo tema koja zanima zaposlenike HEP-a nego je to i pitanje od općenacionalnog interesa. S tim u svezi, sindikati HES i TEHNOS smatraju da problematika privatizacije HEP-a zahtijeva pozornost šire društvene zajednice. Zato, u cilju organiziranja prisutnosti i izjašnjavanja svih relevantnih čimbenika, žele u mjesecu svibnju o.g. organizirati širi okrugli stol za kojim bi se raspravilo i jasno izrazilo stajalište i opredjeljenje svih zainteresiranih strana hrvatskog društva na temu privatizacije HEP-a. Dakle, osim direktno zainteresiranih sindikata HEP-a, Udruge hrvatskih branitelja HEP-a i Uprave HEP-a, namjerava se pozvati predstavnike parlamentarnih političkih stranaka, medija, profesore fakulteta i druge koji bi raspravljali o cilju, svrsi i smislu rasprodaje gotovo jedinog preostalog ''obiteljskog srebra'' u vlasništvu Republike Hrvatske.
|
  |