|
 
|
|
|
|
 
|
Hot  
|
 
|
 
|
11/26/2009 - Reagiranje: HEP-ova nadmetanja su javna i otvorena | Izvor - Business.hr, 11. studeni 2009. |   | - U reagiranju stoji kako je HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o. proveo pet javnih nadmetanja otvorenim postupkom javne nabave za isporuku srednjenaponskih sklopnih blokova.
"Postupci su bili otvoreni i javni, dokumentacija je bila raspoloživa on-line, besplatno, svim zainteresiranim gospodarskim subjektima koji su u utvrđenom roku mogli dostaviti svoje ponude. Dokumentacija za nadmetanje i traženi uvjeti sposobnosti standardni su dokumenti naručitelja kojima se onemogućava favoriziranje bilo kojeg isporučitelja ili proizvođača.
U svih pet postupaka javne nabave koji se u članku navode odabrana je najpovoljnija prihvatljiva ponuda. Ponude koje nisu ispunjavale Zakonom o javnoj nabavi i dokumentacijom za nadmetanje propisane uvjete, odbačene su sukladno odredbama Zakona kao neprihvatljive. Ponude tvrtke Telur iz Zagreba i Aleta iz Zadra nisu zadovoljavale uvjete propisane Zakonom o javnoj nabavi, što je potvrdila i Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave te ih u tom smislu naručitelj, HEP-Operator distribucijskog sustava nije ni smio ocijeniti prihvatljivima i odabrati, usprkos cijeni koju su ponudili.
Tvrdnja da su spomenuti godišnji natječaji za nabavu srednjenaponske opreme predmet kriminalističke obrade su netočne, a zaključak da su ti natječaji dio 'sheme' prema kojoj je HEP oštetio državni proračun za milijardu eura predstavlja neodgovorno i zlonamjerno presuđivanje bez Suda", navodi se u reagiranju.
|   | 11/26/2009 - Nedodirljivi nisu nesalomljivi | Izvor - Novi list, 09. studeni 2009. |   | - Umjesto vruće sindikalne jeseni koja se svakog ljeta najavljuje u novinskoj sezoni »kiselih krastavaca«, Hrvatska ove jeseni može pratiti vruću uskočku jesen.
Kriminal bijelih ovratnika upravo je preplavio medije, ali to je i razumljivo, jer su ga tijela kaznenog progona godinama zanemarivala, pa su i neke prastare prijave danas predmet istraga. Do ovog ljeta nije bilo pravih reakcija tijela kaznenog progona na brojne javno iznesene sumnje o kriminalu u javnim poduzećama i tvrtkama u kojima država ima vlasnički udio.
Ima onih koji to tumače odlaskom Ive Sanadera s premijerske dužnost. Nova premijerka Jadranka Kosor, te ministri Ivan Šimonović i Tomislav Karamarko od ljeta ponavljaju da više nema nedodirljivih. A pritom se ne izjašnjavaju znači li to da je ranije takvih bilo i koji je to prijelomni trenutak od kad su nedodirljivi postali dodirljivi.
Činjenica, međutim, jest da takvih opetovanih poruka nije bilo za vrijeme Sanaderove Vlade. Za vrijeme te Vlade, policiji i tužiteljstvu je, primjerice, trebao gotovo cijeli jedan izborni ciklus da dovrši istragu sumnjive nabavke vojnih kamiona, kao što se, recimo, istraga malverzacija u Brodosplitu provodi praktički godinama.
U HEP-u postoji više sličnih slučajeva. Ni dvije godine nisu bile dovoljne da se provede postupak protiv bivšeg člana Uprave HEP-a Ante Despota zbog navodne iznude dobavljača, premda ga je pod vlastitim imenom javno optužio da je tražio proviziju. Povezivanje te činjenice s činjenicom da je Despot zet Sanaderovog prijatelja Mladena Barišića, bio bi ulazak u sferu nagađanja. Uostalom, kao i povezivanje dobrih odnosa bivšeg HEP-ovca Željka Kljakovića-Gašpića sa Sanaderovim bratom i činjenice da se prijava protiv njega zbog zapošljavanja mimo kriterija i potrebe istražuje već, evo, godinu dana.
A to su samo neke od starih prijava ponovno aktualiziranih odlaskom bivšeg premijera. HEP je, uz Hrvatske željeznice, bio prioritet policije i tužitelja, pored drugih javnih tvrtki u kojima su postojale sumnje na gospodarski kriminal. Tužitelji ga obrađuju zbog kupovine struje po cijeni od 83 eura, a uprava je smijenjena zbog istražnog zahtjeva koji je protiv direktora Ivana Mravka podnesen zbog zapošljavanja Rade Buljubašića, HDZ-ovog zaslužnog iseljenika.
Po drugoj liniji istrage HEP-ovog poslovanja, pod povećalo tužitelja i policije dospjelo je i privatno poduzeće Dalekovod. Riječ je o HEP-ovoj kupovini energetskih postrojenja koje je Dalekovod izgradio za autocestu. Trafostanice su, navodno, kupljene po višoj cijeni od realne, ali ipak nižoj od knjigovodstvene. Kako izvještavaju mediji, istražitelje bi mogla zanimati i vlasnička struktura Dalekovoda.
...
|   | 11/5/2009 - Topao doček za bivšeg Polančecova tajnika | Izvor - Večernji list, 04. studeni 2009. |   | - Miljenko Pavlaković tek bi trebao postati novi član uprave HEP-a, a već se našao na udaru sindikata radnika HEP-a. Sindikalce zanima zašto nitko od 2200 fakultetski obrazovanih radnika HEP-a nije bio dovoljno dobar za to mjesto pa je morao biti doveden netko izvana. Pritom sindikat u HEP-u primjećuje da je Pavlakoviću najsjajnija točka životopisa šefovanje HDZ-om u Jastrebarskom. Pavlaković je inače bio Polančecov državni tajnik za gospodarstvo, ali to sindikalce nije nimalo impresioniralo.
...
|   | 11/5/2009 - Pavlaković: Jesam hadezeovac, ali to ne znači da sam nestručan | Izvor - Večernji list, 04. studeni 2009. |   | -
Tehnos u svom priopćenju napada Miljenka Pavlakovića za kojeg kaže da mu je jedina kvalifikacija to što je šef jastrebarskog HDZ-a, a za Velimira Rajkovića tvrde da je u upravu HEP-a dospio kao pripadnik HSS-a.
Jedan od tri HEP-ova sindikata – Tehnos – optužio je danas dvojicu novih članova uprave te tvrtke da su na te pozicije postavljeni isključivo zbog stranačke pripadnosti.
Tehnos u svom priopćenju napada Miljenka Pavlakovića za kojeg kaže da mu je jedina kvalifikacija to što je šef jastrebarskog HDZ-a, a za Velimira Rajkovića tvrde da je u upravu HEP-a dospio kao pripadnik HSS-a. Međutim, Pavlaković je dosad bio državni tajnik za financije u Ministarstvu gospodarstva, a Rajković je dekan na Tehničkom veleučilištu Zagreb.
– Pavlaković je sistematizaciju radnih mjesta i rad s riznicom u Ministarstvu doveo do savršenstva. Sindikat Tehnos je na nesretan način upro prstom u čovjeka koji bi trebao riješiti baš one probleme zbog kojih se oni bune – rekao je predsjednik uprave HEP-a Leo Begović.
Pavlaković pak kaže kako ne bježi od toga da je stranački obojen, ali to nije razlog da ga netko, tko ga ne poznaje, proziva da je nestručan. Branimir Horaček, šef NO HEP-a, kaže kako je nova uprava izbalansirana: troje članova je iz te tvrtke, a dvoje izvan nje.
|   | 11/3/2009 - U Upravu HEP-a ponovno imenovani politički kadrovi | Izvor - Business.hr, 03. studeni 2009. |   | - Očekujemo da nam Vlada i NO objasne kakve su to izvrsne programe za korporativno upravljanje HEP Grupom predložili novi članovi Uprave Miljenko Pavlaković i Velimir Rajković, kada nitko od 2200 fakultetski obrazovanih radnika HEP-a nije bio dovoljno dobar za ta mjesta, kaže se u priopćenju.
Sindikat ističe kako je Pavlakoviću šefovanje HDZ-om u Jastrebarskom, dok je Rajković imenovan po političkom ključu iz kvote HSS-a.
Sindikati će stoga od poslodavca tražiti hitno ispravljanje svih unutarnjih nepravilnosti u HEP-u, a ima ih mnogo, tvrdi se u priopćenju. Primjerice, ne postoji popis i opis poslova u HEP-u, zapošljavanje nije u skladu s aktima po kojima se mora napraviti interni natječaj, a Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta je predimenzioniran, te napravljen u korist poslovodstva.
Također će tražiti smjenu Petra Čubelića, direktora HEP Proizvodnje d.o.o. i Žarka Mudrovčića, direktora HEP Trgovine d.o.o, koji svojim primjerom pokazuju kako na poslovanje HEP-a utječe kadroviranje nestručnih ljudi. Čubelić je došao u HEP s poslova održavanja vagona u HŽ-u, te kroz dva mjeseca postao direktorom najvažnijeg dijela HEP-a. Postao je poznat po potpunom blokiranju rada Radničkog vijeća i drastičnom rezanju troškova održavanja postrojenja.Mudrovčić je direktor HEP Trgovine koja je sklopila sporni ugovor o kupnji struje po 83 eura za megavatsat (MWh) od EFT-a.
|   | 11/3/2009 - Sindikat: HDZ i HSS opet imaju svoje ljude u HEP-u | Izvor - Novi list, 03. studeni 2009. |   | - Nadzorni odbor HEP-a potvrdio je jučer nove članove uprave ovog poduzeća, koje je u petak predložila Vlada. Osim ranije imenovanog Lea Begovića na mjestu predsjednika uprave, nju će činiti tri dosadašnja HEP-ova zaposlenika – Snježana Pauk, prva žena u upravi HEP-a dosad, zatim Dubravko Lukačević i Damir Pečvarac. Izvan HEP-a, u upravu dolaze Miljenko Pavlaković, dosadašnji državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i Velimir Rajković, dekan i profesor Teničkog veleučilišta u Zagrebu. Snježana Pauk dosadašnja je direktorica HEP-ovog Sektora kontrolinga, dok je Dubravko Lukačević radio na mjestu pomoćnika direktora HEP Proizvodnje. Damir Pečvarac u upravu stiže s mjesta direktora HEP-ovog distribucijskog sustava Elektroslavonije.
HEP-ov sindikat TEHNOS, ističe njegov predsjednik Denis Geto, pozdravlja dolazak triju HEP-ovaca na mjesto članova uprave, no tražit će od Vlade, s druge strane, objašnjenje zbog čega se, pored 2.200 magistara i doktora znanosti koji u HEP-u rade, u upravu i dalje dovode politički kadrovi. Miljenko Pavlaković, dosadašnji predsjednik Skupštine HEP-a, nema za HEP bitnijih referenci, no predsjednik je HDZ-a u Jaski. Velimir Rajković bit će član uprave za razvoj, čovjek iz kvote HSS-a, stranke koja je i do sada u upravi HEP-a imala svoj kadar.
– Uprava HEP-a jest politički postavljena, pa sam tako postavljen i ja, no uz kriterij stručnosti, odgovorio je jučer Rajković na pitanje kako je predložen i imenovan u upravu HEP-a. Njegovo je članstvo u HSS-u, kaže, tradicionalno, budući da su mu i djed i otac bili članovi te stranke, no on sam, zaključuje, nikad nije bio politički aktivan.
Unutar HEP-a, neslužbeno se može čuti, troje njihovih zaposlenika nevoljko je pristalo ući u upravu. Za plaću od petnaestak tisuća kuna puno je ljudi iz HEP-a odbilo upravljačku funkciju u tom »osinjem gnijezdu«. Kako najavljuju iz TEHNOS-a, bude li jučer postavljena uprava ignorirala sindikate, oni će u javnost »pustiti«, najavljuje Geto, »niz nelogičnosti prouzročenih lošim poslovanjem tvrtke«. Za početak, tražit će da se ispitaju mnogobrojna zapošljavanja unutar HEP-a, provedena bez prethodnih internih natječaja, a nova će se uprava konačno morati pozabaviti i sistematizacijom radnih mjesta, jer 14.000 ljudi godinama radi bez ikakvog popisa, i opisa poslova.
|   | 11/2/2009 - HEP: imenovani članovi Uprave HEP-a | Izvor - Hina, 02. studeni 2009. |   | - Nadzorni odbor Hrvatske elektroprivrede (HEP) je u ponedjeljak na sjednici za nove članove Uprave HEP-a imenovao Snježanu Pauk, Dubravka Lukačevića, Velimira Rajkovića, Miljenka Pavlakovića i Damira Pečvarca, priopćeno je iz HEP-a.
Kako se navodi, Nadzorni odbor nove je članove imenovao jednoglasno, a odluka o stupa na snagu danom donošenja, odnosno od danas.
Novi članovi Uprave HEP-a imenovani su na prijedlog Vlade koja je s prošlotjedne sjednice Nadzornom odboru i predložila da se za članove Uprave imenuju Snježana Pauk, Dubravka Lukačević, Velimir Rajković, Miljenko Pavlaković i Damir Pečvarac.
Na čelu Uprave HEP-a od 25. rujna ove godine je Leo Begović.
...
|   | 11/1/2009 - Imenovanja i razrješenja u HEP-u i HFP-u | Izvor - Hina, 30. listopad 2009. |   | - Radi odlaska na novu dužnost, Miljenko Pavlaković, koji je predstavljao Vladu RH, opozvan je s dužnosti člana Glavne skupštine HEP-a, a Nadzornom odboru društva predloženo je imenovanje novih članova Uprave HEP-a Snježane Pauk, Dubravka Lukačevića, Velimira Rajkovića, Miljenka Pavlakovića i Damira Pečvarca, priopćeno je danas sa zatvorene sjednice Vlade.
Dužnosti dosadašnjeg predsjednika i članova Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju razriješeni su Damir Polančec, Petar Čobanković, radi odlaska na novu dužnost, te Slobodan Uzelac, na osobni zahtjev, a do imenovanja ministra gospodarstva, rada i poduzetništva predsjednikom i članovima imenovani su Petar Čobanković, Bianca Matković i Tamara Obradović Mazal, stoji u priopćenju.
|   | 11/1/2009 - Srpski trgovac strujom Hamović želi kupiti HEP | Izvor - Slobodna dalmacija, 29. listopad 2009. |   | - Dok novi predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede Leo Begović najavljuje preispitivanje, kako kaže, prijašnjih nepovoljnih ugovora te tvrtke s isporučiteljima struje, u najvećemu HEP-ovu dobavljaču, EFT-u, otkrivaju kako su dvije strane dogovorile nove isporuke struje.
Prema riječima suvlasnika i predsjednika Uprave EFT-a Vuka Hamovića, najvećega srbijanskog trgovca strujom, količine električne energije koju će ta tvrtka isporučiti HEP-u tijekom 2010. otprilike su na razini prijašnjih isporuka.
Poslovi i u Londonu
Iako Vuka Hamovića mediji na području bivše Jugoslavije časte epitetom kontroverznog, skupina hrvatskih novinara ovih dana mogla se uvjeriti u suprotno.
U beogradskoj ispostavi EFT-a, Vuk Hamović i njegovi najbliži suradnici su nam u poduljem razgovoru iznijeli povijest i gabarite poslovanja kompanije koja je najveći trgovac električnom energijom u jugoistočnoj Europi.
I u Hrvatskoj radi tvrtka kćer EFT-a, a na pitanje je li spreman sudjelovati u privatizaciji HEP-a ili izgraditi elektroenergetsko postrojenje u našoj zemlji, Hamović daje načelno pozitivan odgovor.
- Zainteresirani smo za širenje poslovanja i ulaganja na svim tržištima na kojima poslujemo. U slučaju Hrvatske, kao i još nekih drugih zemalja, čekamo da država donese energetsku strategiju i druge dokumente vezane uz privatizaciju energetike. Tek tada moći ćemo procijeniti bismo li se, i na koji način, pojavili kao ulagači – kazao nam je Vuk Hamović, kojega, kako kaže, čude neke interpretacije ugovora EFT-a i HEP-a o isporuci struje za 2009. po cijeni od 80 eura za megavatsat. Optužba, navodi Hamović, da je cijena od 80 eura štetna za HEP, neosnovana je.
Šokantni padovi
- Točno je da se cijena megavatsata trenutačno kreće oko 45 eura. Pad cijena s više od 80 na 40 eura, najveći je u posljednjih nekoliko desetljeća. U trenutku kada je HEP prihvatio našu ponudu, u ljeto 2008., nitko nije mogao predvidjeti da će cijena doći na ovu razinu. Cijena je, inače, počela naglo padati u listopadu 2008. zbog gospodarske krize – kaže prvi čovjek EFT-a, ističući podatak da je njegova kompanija u rujnu prošle godine od Elektroprivrede BiH kupila struju po cijeni od 83 eura za megavatast.
Hrvatskoj elektroprivredi promatrači zamjeraju i to što je na natječaju koji je dobio EFT tražila godišnju nabavu umjesto da je raspisivala više natječaja i tako se osigurala od cjenovnih šokova. Nenad Savić, direktor za kumunikacije EFT-a, ocjenjuje da je politika nabave struje HEP-a u skladu s dobrim običajima.
- HEP nabavlja 75 posto nedostajućih količina električne energije unaprijed na godišnjim tenderima, a ostatak na mjesečnim i dnevnim. Svaka elektroprivreda je jednostavno obvezna osigurati isporuku struje i zato najveći dio deficita osigurava unaprijed – dodaje Savić.
- Svaka cijena koja se dobije na natječaju je opravdana jer je posljedica situacije na tržištu u danom trenutku. Što se tiče dvojbe je li bolje kupovati većinu nedostajuće struje na mjesečnoj ili dnevnoj bazi, dovoljno je sjetiti se nedavnog slučaja kada je nestalo struje u cijeloj Kaliforniji jer je regulator odlučio kupovati struju dan za danom – komentira Vuk Hamović.
Osobna karta EFT-a
- osnovan prije 9 godina
- godišnji promet od milijardu eura
- isporuke HEP-u čine 9 posto prometa
- posluje u 19 zemalja
|   | 11/1/2009 - Mravak negira zlouporabu položaja u slučaju Buljubašić | Izvor - Novi list, 29. listopad 2009. |   | - Kako je i zašto na plaći u »Hrvatskoj elektroprivredi« bio HDZ-ovac Rade Buljubašić koji je istovremeno radno vrijeme provodio u središnjici vladajuće stranke punih je sat i pol vremena na Županijskom sudu u Zagrebu objašnjavao donedavni šef Uprave HEP-a Ivan Mravak.
Negirajući da je zlouporabio svoj položaj i ovlasti, bivši čelnik HEP-a pokušao je istražnoj sutkinji Jadranki Mandušić objasniti da kazneno djelo u »slučaju Buljubašić« nije ni počinjeno.
Osim Mravka, ispitani su i Željko Dorić, direktor proizvodnje u HEP-u, te Antun Crnić, direktor HEP-ove Direkcije za pravne, kadrovske i opće poslove.
Njih dvojica nisu iznosili obrane, već su se branili šutnjom, dok je Mladen Beljo, direktor pogona elektrana zamolio odgodu ispitivanja. Sve optužbe porekao je i osumnjičeni rukovoditelj HEP-ove službe pripreme i održavanja Aleksandar Bernik.
Petorka iz HEP-a pod istragom se našla nakon što je sredinom kolovoza izbila afera s Buljubašićevim fiktivnim radnim odnosom u toj državnoj tvrtki.
Naime, povratnik iz Australije, inače po zanimanju tokar, navodno je na račun članske iskaznice HDZ-a dobio zaposlenje u HEP-u, no tamo je samo dobivao plaću, a stvarno je radio u središnjici stranke. Na posao uopće nije dolazio, dobio je na korištenje stan od 89 četvornih metara, te ga lani otkupio po upola nižoj cijeni od tržišne, plaćan mu je trošak mobitela, i za sada se sumnja da je HEP ovom aferom oštećen za 671.159 tisuća kuna.
|   | 11/1/2009 - HEP pokušava raskinuti nepovoljni ugovor o kupnji struje iz uvoza | Izvor - Novi list, 27. listopad 2009. |   | - HEP će, kako najavljuje Leo Begović, novi predsjednik uprave tog poduzeća, pokušati do sredine studenog raskinuti nepovoljan ugovor o nabavi struje iz uvoza, sklopljen 2008. godine, za vrijeme bivše uprave na čelu sa smijenjenim Ivanom Mravkom.
Riječ je o, podsjetimo, ugovoru kojim je u ljeto 2008. godine HEP od srbijanske tvrtke EFT, koja trguje strujom u Europi, kupio 125 MW električne energije za 2009. godinu po cijeni od 80 eura po megavatsatu. Nekoliko mjeseci kasnije cijena je pala na 45 eura, zbog čega se HEP prozivalo, a kako sada napominje Begović, ugovor je sklopljen prema tadašnjoj cijeni struje na tržištu, no u njega je trebalo ugraditi mogućnost raskida.
Pravni tim HEP-a, napominje, traži mogućnost kako ugovor uskoro raskinuti, čime bi se uštedjelo stotinu milijuna kuna.
Sve nacionalne elektroprivrede, pa tako i HEP, struju iz uvoza moraju kupovati unaprijed za godinu dana, žele li sigurnu opskrbu, što znači da u tom trenutku plaćaju i tržišno važeću cijenu. Struja se u uvozu može kupovati i kratkoročnim ugovorima, no to podrazumijeva i rizik od još veće nabavne cijene.
Kako pojašnjavaju u EFT-u, od kojeg HEP kupuje struju unatrag osam godina za svaku godinu unaprijed, klauzula u ugovoru kojom bi se HEP-u omogućio raskid ugovora, podrazumijevala bi i daleko veću cijenu od tada plaćene. Ne postoji klauzula o tome da onaj koji struju kupuje unaprijed smanji uvezenu količinu struje u slučaju pada njene cijene, jer bi to za trgovca strujom značilo velike gubitke.
Snabdjevač HEP-a, u ovom slučaju EFT, kažu u tom poduzeću, također mora tu energiju na tržištu kupiti, i u slučaju otkazivanja HEP-a negdje je drugdje plasirati, što nosi nove rizike.
Sve velike elektroprivrede, zaključuju, struju uglavnom kupuju ljeti, kad je cijena najpovoljnija, što je lani, kao i ove godine, učinio i HEP, za to plativši tržišnu cijenu. Po cijeni od 45 eura za megavatsat HEP je struju od EFT-a ovoga ljeta kupio i za 2010. godinu.
|   | 11/1/2009 - Begović: Nema poskupljenja iako je HEP struju preplatio 100 milijuna eura | Izvor - Business.hr, 26. listopad 2009. |   | - Begović je u središnjem Dnevniku HTV-a negirao da će zbog ulaska Hrvatske u EU poskupjeti struja. "EU od nas ne traži poskupljenje struje, ona traži da se otvore tržišta", kazao je.
Na novinarski upit je li točno da je njegov prethodnik 'spržio' milijardu kuna na nabavci struje, Begović je rekao da će HEP u ovoj godini platiti između 70 i sto milijuna eura više nego što bi platio da je ugovarao cijene na sadašnjem nivou.
Govoreći o ugovoru o nabavci električne energije ocijenio je da je on vrlo nepovoljan, jer ne omogućuje raskid. Istaknuo je kako sada s pravnim timom razgovara o tome kako raskinuti taj ugovor. "Ukoliko ga raskinemo negdje polovicom studenoga i u prosincu uštedjet ćemo sto milijuna kuna", kazao je.
Dodao je kako je ugovor sklopljen u vrijeme kada je cijena električne energije bila takva kakva je bila, ali da se u ugovor trebalo staviti i mogućnost njegova raskida.
Upitan da li je i on odgovoran zbog toga, jer je u to vrijeme bio predsjednik Nadzornog odbora HEP-a, Begović je rekao da taj ugovor nije nikada došao na Nadzorni odbor već je došao na Nadzorni odbor HEP trgovine, a predsjednik tog Nadzornog odbora je smijenjen.
Istaknuo je da je su počeli s revizijom štetnih ugovora te je dao nalog internoj kontroli da provede istraživanje vezane uz štetne ugovore.
Begoviću je predočen ugovor po kojem HEP niže rangiranim direktorima plaća podstanarstvo u Zagrebu u iznosu od šest i pol tisuća kuna mjesečno. "To su situacije koje su se događale u HEP-u ranije, međutim mojim dolaskom na čelo Uprave to se zasigurno više neće događati", rekao je Begović, dodavši kako takve stvari istražuje USKOK i MUP.
|   | 11/1/2009 - Javna poduzeća najavila božićnice | Izvor - HRT, 25. listopad 2009. |   | - Vladin naputak o smanjenju ukupne mase plaća za 10 posto, koji je trebao biti ispunjen do 15. rujna, većina javnih poduzeća tek planira poštovati. I dok su direktorima plaće ograničene na 17.000 kuna, od zadiranja u radničke plaće svi zaziru. Dapače, radnici mogu računati i na božićnicu.
Uprave javnih poduzeća tvrde - božićnica će biti. Iako za mnoge od njih još ne znaju u kojem će obliku biti isplaćene i koliko će iznositi.
Mi ćemo napraviti sve da bude božićnica. Sve što budemo mogli dati radnicima, mi ćemo im dati, rekao je predsjednik Uprave HAC-a Jurica Prskalo.
HEP, HAC, HŽ, Janaf, Croatia Airlines, Plinacro, Hrvatske šume, Hrvatske vode - neka su od javnih poduzeća koja radnicima neće smanjivati plaće. Vladin naputak o smanjenju bruto mase plaća za 10 posto poštovat će. Uštedjeti se, tvrde, može i bez diranja radničkih plaća.
U tvrki "Vuče vlakova" masa plaća smanjena je za 7 posto. To smo postigli poboljšanjem organizacije posla, restriktivnim mjerama unutar samih procesa rada, i na taj način smo uspijeli doći do ušteda od 7 posto u ovoj godini, pohvalio se direktor tvrtke HŽ vuča vlakova Oliver Krilić.
Leo Begović, predsjednik Uprave HEP-a, istaknuo je kako su u toj tvrki smanjene menadžerske plaće i dnevnice te svi izdaci, sve u cilju da se radničke plaće ne diraju.
U ostalim poduzećima također slična mišljenja. U Janafu su, u skladu s naputkom Vlade, predložili sindikatima smanjenje mase plaća za 10 posto i izmjenu Kolekivnog ugovora. Pregovori su u tijeku.
Dok jedni pregovaraju, drugi su uštede već ostvarili. U Hrvatskim vodama uštede su ostvarene na neproduktivnim troškovima te su, priopćeno je iz te tvrtke, na razini godišnjeg plana ostvarili uštedu u iznosu od 21,07 milijuna kuna. Hrvatske šume do kraja godine planiraju uštedjeti 57,5 milijuna kuna.
|   | 10/15/2009 - Vlada predložila novi NO HEP-a | Izvor - tportal, 15. listopad 2009. |   | - Hrvatska je vlada na zatvorenom dijelu današnje sjednice, na prijedlog potpredsjednika vlade i ministra gospodarstva, rada i poduzetništva Damira Polančeca, uputila Glavnoj skupštini Hrvatske elektroprivrede d. d. prijedlog za opoziv dosadašnjih članova Nadzornog odbora Društva Krešimira Ćosića, Slavka Konfica, Zdenka Juričića, Luciana Delbianca te Dasenka Baldasaria.
Također je upućen prijedlog za imenovanje novih članova Nadzornog odbora Društva Branimira Horačeka, Krešimira Dragića, Dražena Bošnjakovića, Slavka Konfica, Zvonimira Sabatia te Gordane Obran. Upućen je i prijedlog za imenovanje Branimira Horačeka Nadzornom odboru Društva za izbor predsjednika iz reda članova Nadzornog odbora, priopćeno je sa zatvorenog dijela vladine sjednice.
Branimir Horaček ravnatelj je Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, a prije toga je bio ravnatelj Hrvatske energetske regulatorne agencije HERA, radio je i u Končaru.
|   | 10/9/2009 - Ćosić potvrdio da mu je ostavka sugerirana 'odozgo' | Izvor - tportal, 07. listopad 2009. |   | - Samo dva tjedna nakon što je preuzeo mjesto predsjednika nadzornog odbora HEP-a, Krešimir Ćosić podnio je ostavku na članstvo u NO. U kratkom razgovoru za tportal Krešimir Ćosić potvrdio je da je reagirao nakon 'sugestija iz politike'
'Ako je percepcija važnija od činjenica, onda sam suglasan, takva je politika', komentirao je Krešimir Ćosić razloge svoje ostavke, potvrđujući da mu je iz Vlade bio sugeriran odlazak.
Za razliku od našeg razgovora s njim nakon preuzimanja dužnosti šefa NO, danas je zvučao vrlo rezignirano. Tada je s puno optimizma najavljivao ozbiljan angažman na ozdravljenju HEP-a, da bi danas kazao kako je bio spreman preuzeti odgovornost, ali je pravo vlasnika da imenuje i smjenjuje.
'Pravo je vlasnika da imenuje članove nadzornog odbora. Mislim da je jačanje povjerenja u institucije države i Vladu jako važno, mogu reći nacionalni prioritet. Ako mogu dati svoj doprinos tome, onda moj odlazak ima smisla, samo se nadam da je to početak promjena u načinu funkcioniranja nadzornih odbora', komentirao je Ćosić.
Kao pozitivan primjer, istaknuo je nadzorne odbore u razvijenim zemljama koji se popunjavaju timovima stručnjaka s punim radnim vremenom, a ne političarima koji dojure na taj posao s drugog radnog mjesta. Naglasio je kako je uspješnu karijeru imao i prije ulaska u politiku, Ćosić je doktorirao 1984. na FER-u, a 1991. bio je gost istraživač na Aerospace Departmentu na Sveučilištu Michigan.
Na pitanje je li mu odmogla činjenica da mu je sin prokurist tvrtke Korlea, od koje je HEP kupovao struju, Ćosić je izjavio: 'Apsolutno ste u pravu.' Sinu je, nakon završene ekonomije i gospodarske diplomacije, sugerirao da se bavi energetikom, jer u tome vidi budućnost. Priznao je da je kolegi koji je u HEP-u bio zadužen za nabavku struje, sugerirao sina, kada je od njega zatražio da mu preporuči nekog stručnjaka.
Što se tiče mogućnosti da postane predsjednik NO Končara, Ćosić je kazao da je 'čuo nešto o tome, ali da sve ovisi o vlasniku'.
|   | 10/9/2009 - HEP zamrzava otpremnine čelnicima | Izvor - tportal, 07. listopad 2009. |   | - 'U naše zakonodavstvo trebalo bi uvesti klauzulu po kojoj onaj koji je pod istragom ili je osumnjičen nema pravo na otpremninu, odnosno da mu se to pravo, i sve ono što uz tu otpremninu ide, barem zamrzne do rezultata istrage', kazao je krajem rujna Hebrang, nakon što je javnost bila ozlojeđena činjenicom što smijenjeni čelnici HEP-a nakon niza afera i unatoč kaznenoj prijavi, zasad protiv samo jednog od njih, imaju pravo na izdašne novčane nagrade.
Novi predsjednik uprave HEP-a Leo Begović, čini se, prihvatio je Hebrangovu inicijativu, jer, iako su do jučer tumačili otpremnine 'poštivanjem pravnog okvira', danas iz HEP-a dolaze drugačije izjave. Nakon iznenadnog odlaska predsjednika NO Krešimira Ćosića, na red su došle i - otpremnine. 'HEP će svojim aktima za slučajeve da postoji osnovana sumnja o krivičnom i kaznenom djelu zamrznuti otpremnine pojedinog člana uprave do okončanja istrage', kazao je Radomir Milišić, glasnogovornik HEP-a za tportal. Dokaže li se da su članovi uprave počinili kazneno djelo, trebali bi ostati bez unosnih otpremnina.
No budući da je riječ tek o inicijativi, koju je nakon pritiska medija pokrenuo Leo Begović i koja se mora tek uvrstiti u statut, smijenjeni bi članovi i dalje mogli ostati – nagrađeni. Na pitanje hoće li se zamrzavanje otpremnina odnositi na Ivana Mravaka i smijenjene članove uprave, glasnogovornik HEP-a Radomir Milišić kazao je: 'Još se ne zna hoće li to pravno biti moguće i u koje će se vrijeme u statut uvrstiti ova inicijativa novog predsjednika uprave.'
Još jednom su iz HEP-a demantirali da smijenjenim članovima uprave pripadaju milijunske otpremnine, objašnjavajući kako je riječ o 'samo' nekoliko stotina tisuća kuna: 'Otpremnine se isplaćuju samo u slučaju da bivši član uprave napusti HEP odnosno za slučaj da ne prihvati ponuđeni ugovor za novo radno mjesto. Iznos otpremnina kreće se u rasponu između 250 i 300 tisuća kuna', kazali su u HEP-u.
|   | 10/6/2009 - Ćosić dao ostavku u Nadzornom odboru HEP-a | Izvor - Hina, 06. listopad 2009. |   | - Krešimir Ćosić dao je danas ostavku na članstvo u Nadzornom odboru (NO) Hrvatske elektroprivrede (HEP), a samim time i na mjesto predsjednika Nadzornog odbora HEP-a, priopćeno je iz Hrvatske elektroprivrede.
Ćosić je za Hinu izjavio da osim novih poslova i obveza koje mu predstoje nema nikakvih drugih posebnih razloga za njegovu ostavku.
Kaže da ne daje ostavku ni zbog kakvih problema i neregularnosti. Upitan koji su to novi poslovi i obveze, odgovara da će to objaviti onaj tko ga bude na njih imenovao.
Ćosić je u Nadzornom odboru HEP-a od 2004. godine i bio je u svom drugom mandatu u tom tijelu.
Za predsjednika Nadzornog odbora izabran je 25. rujna ove godine, kad je Nadzorni odbor HEP-a, sukladno prijedlogu i zaključku Vlade, opozvao staru Upravu HEP-a te za novog predsjednika Uprave imenovao Lea Begovića.
|   | 10/1/2009 - Sindikati protiv nastavka političkog kadroviranja u HEP-u | Izvor - Hina, 30. rujan 2009. |   | -
Sindikati HEP-a protive se nastavku političkog kadroviranja u toj kompaniji pa smatraju da u novu Upravu ne bi smio biti imenovan nijedan član stare Uprave, kao i da bi trebalo smijeniti cjelokupni Nadzorni odbor (NO) HEP-a.
Predsjednici dvaju sindikata, koji predstavljaju 10.000 od ukupno 14.200 zaposlenih u HEP-u, na današnjoj su konferenciji za novinare zatražili od novog predsjednika Uprave Lea Begovića da u novu Upravu postavi stručne i moralne ljude iz HEP-a, umjesto politički podobnih kadrova koji su opterećivali poslovanje te tvrtke.
U HEP-u ima oko 1000 ljudi s posebnim ovlastima i bonusima, koji su rukovodili kompanijom na netransparentan način, a posljedica toga je udvostručeni dug u zadnjih osam godina, koji sada iznosi preko 15 milijardi kuna i dosegnuo je 85 posto knjigovodstvene vrijednosti tvrtke, ustvrdio je predsjednik sindikata TEHNOS Denis Geto.
Zbog toga u novoj Upravi više nećemo političke kadrove, ni bivšeg predsjednika Uprave Ivana Mravka niti ostale članove bivše Uprave, kao ni njihovo imenovanje na nekakva izmišljena savjetnička mjesta, istaknuo je Geto.
Za sadašnje stanje, kao i brojne afere koje su u posljednje vrijeme izbile u javnost, nisu krivi radnici HEP-a, istaknuo je predsjednik HES-a Dubravko Čorak dodavši kako "99 posto radnika nisu Rade Buljubašić i njemu slični".
Po njegovu mišljenju, i NO je kriv što nije kvalitetno nadzirao rad Uprave, pa je od premijerke Jadranke Kosor zatražio da donese političku odluku o smjeni kompletnog NO-a, ne ulazeći u pravo vlasnika, tj. države, da odluči o sastavu novog NO-a.
Na novinarski upit kako su sindikalci onda prihvatili novog predsjednika Uprave Lea Begovića, koji je na to mjesto došao s funkcije predsjednika NO-a, Čorak je rekao da neće ulaziti u politički sukob s premijerkom koja je javno rekla da je Begović dobro radio svoj posao.
"To je politička odluka vlasnika HEP-a, i mi si nećemo zatvoriti vrata za dijalog s novim predsjednikom Uprave, prvenstveno zbog 10.000 naših članova", kazao je Čorak.
Slično Čorak misli i o novom predsjedniku NO-a Krešimiru Ćosiću, za kojega kaže da je dovoljno kvalificiran za tu poziciju, a za Ćosićev eventualni sukob interesa "nemojte nas pitati".
Sindikati su Begoviću već dali do znanja da neće pristati na smanjenje plaća niti izmjene Kolektivnog ugovora koji vrijedi do polovice iduće godine, tako da će novi predsjednik Uprave imati problema s provedbom Vladine odluke da se u javnim poduzećima plaće smanje za 10 posto.
Nikakvo smanjenje plaća za 10 posto nećemo prihvatiti, a premijerki i Vladi poručujemo da "ako misle utjerivati strah radnicima preko nove Uprave, neka to zaborave", rekao je Čorak.
|   | 10/1/2009 - »Ne« političkom kadroviranju: Sindikati HEP-a traže smjenu NO | Izvor - Novi list, 01. listopad 2009. |   | - Dva HEP-ova sindikata, Hrvatski elektrogospodarski sindikat (HES) i TEHNOS, zatražila su smjenu kompletnog Nadzornog odbora HEP-a, izuzev Lea Begovića koji je iz tog tijela imenovan predsjednikom uprave. Od njega traže da objavi kakvo je financijsko i kadrovsko stanje zatekao u HEP-u, da objavi sadržaj menadžerskih ugovora, te odgovori na pitanje rade li bivši članovi uprave i dalje u HEP-u, odnosno koliku su otpremninu dobili.
– Nadzorni odbor je kriv što nije kvalitetnije nadzirao rad uprave. Begović i ostali ne mogu reći da ne znaju što se u HEP-u dešavalo. HEP zaslužuje kompetentniji i kvalitetniji nadzorni odbor koji će novoj upravi sjediti za vratom – poručio je na konferenciji za novinare predsjednik HES-a, Dubravko Čorak. Begovićevu smjenu, kaže, ne traže jer je smjena i biranje uprave »isključivo pravo vlasnika«.
– U cilju funkcioniranja tvrtke dajemo mu mjesec dana da ispuni naše zahtjeve. Begović spada među one koji nisu naučili hodati po HEP-u. Nećemo biti prvi koji će mu podmetnuti nogu, ali ćemo pratiti svaki njegov potez – najavio je Čorak.
Šef TEHNOS-a, Denis Geto, zatražio je nastavak istrage nadležnih državnih tijela o poslovnim potezima u HEP-u, jer bi, ako sve stane na smjenama nekoliko ljudi, to moglo biti „žrtvovanje janjaca«, te zametanje tragova istrage. Rukovodeće strukture HEP-a u zadnjih su osam godina udvostručile ukupne obveze HEP-a sa osam na 15 milijardi kuna, što je 85 posto knjigovodstvene vrijednosti, taj novac nije uložen u razvoj tvrtke, a plaće radnika ostale su na razini državnog prosjeka, upozorio je Geto.
– U HEP-u se ne živi lagodno, niti su radnici HEP-a krivi za nastalo stanje. Poslodavac je poljuljao poslovni rezultat i ugled tvrtke, i nećemo dozvoliti da se to prelomi na leđima radnika – ustvrdio je Geto, te najavio da će stečena prava radnika, koja im jamči kolektivni ugovor, ako treba braniti i industrijskim akcijama.
|   | 10/1/2009 - Sindikat: Političke kadrove ne puštamo više u HEP | Izvor - Slobodna dalmacija, 30. rujan 2009. |   | - Na zajedničkoj konferenciji za novinare, koja će se danas održati u HEP-ovoj centralnoj zgradi u Zagrebu, sazvanoj u povodu smjene Uprave, ali i svih afera koje proteklih mjeseci potresaju tu kompaniju, govorit će predstavnici dvaju sindikata, Tehnosa i Hrvatskog elektrogospodarskog sindikata.
Kako nam je najavio predsjednik Tehnosa Denis Geto, sindikati će izraziti nezadovoljstvo načinom na koji je izabran novi predsjednik Uprave HEP-a Leo Begović te iznijeti zahtjev za smjenu HEP-ova Nadzornog odbora:
- Ne ulazeći u stručnost Lea Begovića, sama činjenica da je izabran kao političko-administrativni kadar dovoljno je loša - ističe Geto dodajući kako je političko kadroviranje postalo sustavni problem HEP-a u kojem ima dovoljno vrlo stručnog i sposobnog kadra.
Osim članova Uprave, kaže sindikalist, HEP ima oko 1000 kadrova koji uživaju različite povlastice te je većina tih ljudi imenovana ili zaposlena bez internog natječaja, pa mnoga odgovorna i rukovodeća mjesta u HEP-u popunjavaju kadrovi nedovoljne stručnosti.
Protiv privatizacije
- Mi smo Begoviću ukazali da će o njegovim potezima uvelike ovisiti i naše ponašanje i postupanje - kaže Geto ističući da će se sindikati u HEP-u, ako bude potrebno, svakom daljnjem kadrovskom uništavanju HEP-a oduprijeti i industrijskim akcijama.
- Snažno ćemo se oduprijeti političkom kadroviranju nauštrb stručnog kadroviranja. To više nećemo tolerirati - odlučan je Geto.
Što se eventualne privatizacije HEP-a tiče, sindikati smatraju da bi u tom slučaju stranci ovladali svim resursima koji jednu zemlju čine neovisnom i suverenom.
Sindikati će Upravi poručiti da ne pokušava smanjiti plaće radnika, a iznijet će i što radnici očekuju od Begovića i njegovih budućih suradnika u Upravi te rezimirati kakav je HEP bivša uprava ostavila iz sebe.
|   | Stranica: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 |
|
 
|
|
 
|
|